Virtuální muzeum hodin

Orloj Prostějov

   

   Na průčelí prostějovské Nové radnice s 66 metrů vysokou věží  pocházející z počátku 20. století, nelze přehlédnout orloj, který údajně ukazuje kalendářní měsíce v roce, postavení Měsíce a Slunce na obloze.Highslide JS

Možná tomu tak kdysi bylo. Naneštěstí je orloj dost vysoko, tak bez dalekohledu není dobře vidět.  Jinak by nebylo možné přehlédnout, že je porouchaný (začátkem roku 2009 např. volně visící symbol Slunce) a neukazuje a asi v tomto provedení neukazoval ani polohu Měsíce. 

Zatím uvedeme jen fotografii a střípky informací  a budeme hledat další. Připravuje se...

Potěšitelný je fakt, že jsou zde původní věžní hodiny, které pohánějí i orloj. Jsou od Ludvíka Hainze  údajně z roku 1910. Mají i původní kovová závaží a modernizace se jich dotkla jenom natahováním na elektřinu.  Orloj byl i s hodinami integrální součástí architektonického návrhu a stavby z let 1911 - 14, takže mohl být objednán současně. Hodiny v současné době nastavují pravděpodobně dvakrát do roka při změně času a astronomické údaje jdou zjevně mimo.

Uměním fotografa se zdá, že hodiny jdou opravit celkem snadno. Fotografováno 8. 4. 2009 v 10 hodin. Na levé straně reálný stav, vpravo počítačová oprava. 

Highslide JS  Highslide JS


 přímá adresa stránky je:
 
Telefon: 603 502 735
email:  kurator (kyselá ryba) muzeumhodin . info